Pewnie większość klientek firmy Avon bardziej interesują informacje dotyczące nowych kosmetyków tej marki czy ofert promocyjnych. W mniejszym stopniu interesują Was sprawy związane z działalnością firmy. Myślę jednak, że ta wiadomość, jest dość istotna, ponieważ gdyby doszło do przejęcia firmy Avon przez Coty, z pewnością doszłoby do sporych zmian w tej firmie i z pewnością w ofercie. Chyba jakoś w marcu w sieci pojawiła się informacja o chęci zakupu Avon Products Inc. przez Coty Inc. Nie pamiętam czy informacja o tym pojawiła się jeszcze w marcu, ale wiem, że pierwsza oferta dotycząca chęci zakupu firmy Avon została złożona przez Coty właśnie w marcu. Coty wyraziło chęć zakupu akcji firmy Avon po 22,25 $ za sztukę. Wycena wynosiła więc 10 mld dolarów. Avon nie był jednak zainteresowany tą propozycją i nie podjęto rozmów w sprawie ewentualnej sprzedaży. Coty przedstawiło kolejną ofertę na kwotę 23,25 $ za akcję. Avon pozostał nieugięty i nie był zainteresowany taką propozycją. W maju Coty złożyło kolejną propozycję, 24,75 $ za akcję. Przy takiej wycenie, Avon zostałoby sprzedane za 10,7 mld dolarów. Jednocześnie Coty poinformowało, że  jest to ostatnia propozycja jaką składa firmie Avon Products Inc. Avon odniósł się do tej oferty jednak akcjonariusze uznali, że wycena w dalszym ciągu jest zbyt niska i nie przystąpiono do rozmów, a Coty wycofało swoją ofertę. Coty pod względem przychodów jest znacznie mniejsze od Avon. Firma Avon to potentat w branży sprzedaży bezpośredniej. Ewentualny zakup Avon częściowo finansowany byłby przez Berkshire Hathaway Warrena Buffetta.

Myślę, że gdyby doszło do sprzedaży Avon, sporo by się zmieniło nie tylko w samej firmie ale także w jej ofercie. Coty to firma związana głównie z rynkiem zapachów, perfum i wód po goleniu. Myślę, że np. katalogi Avon mogłyby być wykorzystywane do promocji również zapachów Coty. Być może powstałby oddzielny dział z takimi zapachami lub nawet niektóre zapachy prezentowane w katalogu „metkowane” byłyby przez Coty. Dzięki temu, że Avon sprzedaje swoje produkty w modelu sprzedaży bezpośredniej, firma Coty zyskałaby nowy sposób sprzedaży, a tym samym nowe rynki zbytu. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wiadomość o chęci przejęcia Avonu przez Coty. Można więc przypuszczać, że informacja o wycofaniu oferty nie zostanie dobrze odebrana przez inwestorów. Być może za jakiś czas pojawi się kolejny inwestor zainteresowany zakupem firmy Avon i przedstawi satysfakcjonującą dla akcjonariuszy wycenę. Będzie to jednak trudne, bowiem Avon odnotowuje ostatnio gorsze wyniki, m.in. znaczny spadek zysków i zapowiada restrukturyzację firmy.

Leave a reply

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

required